Biz


Bugüne kadar 107 yayınlamış albümde müzisyen, besteci, aranjör, yapımcı ve ses mühendisi olarak yer almış olan Hakan Kurşun, 1996 yılında yayınlamış olduğu efsane Kaos albümü ve 2004 yılında yayınlamış olduğu Kütle isimli kişisel müzik çalışmaları Türkiye müzik dünyasında önemli bir yere sahiptir. 2016 yılında yayınladığı Kuark isimli çalışması yılın en iyi alternatif albümleri arasında yer almıştır. 2017 yılının ilk günlerinde yayınladığı deneysel müzik çalışmasını “Pearl Bracelet” sessiz müzik, yavaş müzik ve modern müzik temalarını işlemektedir. 2018 yılında anarjör ve executive producer olarak hazırladığı sevgili Nazan Öncel in Durum Şarkıları isimli albümü büyük beğeni kazanmıştır. Yine 2018 yılında yapımcı olarak caz gitaristi Bora Çelikler – Ters Yüz, efsane besteci ve caz davulsusu Selim Selçuk – Miles Kuçles 1 & 2 albümlerini yayınlamıştır. Yeni bir caz diyaloğu serisi çıkartmaktadır. Hüsrev Hatemi ile birlikte hazırladığı Her Yer girdap isimli müzikli şiir CD ‘sinde 28 kompozisyonu yer almaktadır. Sırada davulcu Turgut Alp Bekoğlu, piyanist ve besteci Çiğden Borucu ve efsane gitarist Ercüment Ateş in albümleri vardır.

Violonist Ceren Türkmenoğlu ile birlike kurduğu Intercontinental Express isimli ikilinin ilk videosunu Biometrics yayınlamıştır.

Hakan Kurşun, müzik yapımı hizmetlerini genişletmek için 2002 yılında Pb Müzik Yapım Ltd. yi kurmuştur. İlk yayını Akın Eldes Kafi albümüdür. Şirket o yıllarda Müzik yapımcılığı faaliyetine ek olarak çok uluslu müzik ve eğitim şirketlerine müzik danışmanlığı hizmeti vermeye başlamıştır. İki dönem MSG meslek birliği yönetim kurulu üyeliği yapan Hakan Kurşun 2000’ li yıllarda EMI Türkiye Genel Müdürü olarak ve SAE İstanbul yerleşkesinin yöneticisi olarak görev yapmıştır.

Hakan Kurşun, Viyana’da SAE Enstitüsü’nde ses mühendisliği eğitimi almıştır, Londra’da bulunan Middlesex Üniversitesi’nden “kayıt sanatı” dalında BA derecesi sahiptir. Pb Müzik’in kurucusu Hakan Kurşun halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi MIAM’da (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) Öğretim Görevlisi görevini sürdürmektedir. http://www.miam.itu.edu.tr/en/hakan-kursun/
90’lı yıllar: Polonya nın önemli müzisyenleri ile birçok proje yapan Hakan Kurşun, Türkiye de de çok ünlü sanatcılar ile çalışmıştır. Eş zamanlı olarak 1992 yılında Genpa Ltd. şirketinde kurmuş olduğu ses departmanı ile Türkiye’nin önde gelen ses kayıt stüdyolarını üst düzey ses cihazları ile buluşturmuş ve birçok ses stüdyosu için kurulum ve tasarım danışmanlığı hizmetleri sağlamıştır. 90′lı yıllarda Solid State Logic firmasının münhasır Türkiye temsilcisi olan Genpa Ltd, 90’lı yılların sonlarına doğru cd ve dvd çoğaltma makineleri, baskı ve sarf malzemeleri ile ilgili çeşitli üreticilerin Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir. Bu dönemde akustik tasarımı ve stüdyo kurulumu ile ilgili Londra’da merkezli dünyaca ünlü Harris Grant Associates şirketinin kurucusu ve baş tasarımcısı Neil Grant ile birlikte çalışmıştır. Aynı zaman zarfında Londra, Los Angeles, Varşova ve Viyana’da bulunan dünyanın en önemli kayıt stüdyolarında ve radyo istasyonlarında çeşitli incelemelerde bulunmuştur ve müzik yapımı çalışmalarını da aralıksız olarak sürdürmüştür.

Hakan Kurşun’un edinmiş olduğu müzikal ve işitsel deneyimler Pb Müzik şirketinin temelini oluşturmaktadır.

 

MIAM – Hakan Kurşun

Bilgi Üviversitesi – Hakan Kurşun

MSG

Peutz

 

Hakan Kurşun Akademi